Jaki system nawadniania ogrodu sprawdzi się u Ciebie?

System nawadniania ogrodu kojarzyć się może z dużymi ogrodami, rekreacyjnymi terenami zielonymi i innymi większymi powierzchniami. Okazuje się jednak, że także właściciele przydomowych ogródków i działek mogą wśród nowoczesnych rozwiązań znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. I warto szukać – ogród w sezonie wiosenno-letnim nie powinien być skazany jedynie na kapryśne warunki pogodowe.

Właściwy poziom nawodnienia jest niezbędny nie tylko po to, by rośliny prezentowały bujną zieleń, ale również by dobrze kwitły i owocowały. Bez względu na to, czy mamy w ogrodzie jedynie dużą powierzchnię trawnika, czy może rośliny ozdobne czy warzywa i owoce, musimy pamiętać, że właściwe podlewanie to jedna z najważniejszych prac ogrodowych w sezonie wegetacyjnym. Rośliny pozbawione wody szybko słabną, stają się mniej odporne na choroby i czynniki atmosferyczne, słabiej kwitną i owocują. Jeśli nie zadbamy o właściwe podlewanie, nasz ogród z pewnością z dnia na dzień będzie wyglądał coraz gorzej.

Nieefektywne podlewanie ręczne

Warunki pogodowe w naszym klimacie bywają mocno zróżnicowane zarówno wiosną, jak i latem. W niektórych sezonach pada sporo deszczu, co przekłada się na bujną roślinność w ogrodzie i na działce. Zdarzają się też takie sezony, w których susza trwa nawet kilka tygodni. Nie ma wtedy szans, by rośliny poradziły sobie z brakiem wilgoci. Niewiele jest takich, które dobrze znoszą brak wody i pustynne warunki. Właściciele ogrodów często decydują się na podlewanie ręczne – nadal w użyciu są duże konewki oraz ogrodowe węże, którymi staramy się uzupełniać niedobory wody w ogrodzie. Takie rozwiązania mają sporo minusów – przede wszystkim są bardzo czasochłonne, a także generują spore zużycie wody. Owszem, można korzystać ze zgromadzonej deszczówki, ale nawet ona szybko się kończy, gdy zbiorniki nie są uzupełniane podczas kolejnych opadów deszczu. Warto więc szukać bardziej ekonomicznych rozwiązań – a tych jest naprawdę sporo. Jeśli interesuje nas sprawny i wydajny system nawadniania ogrodu, warto sprawdzić, co mają w ofercie producenci tego rodzaju urządzeń.

Proste nakładki na węże ogrodowe

Jednym z najprostszych sposobów zwiększenia efektywności i wydajności podlewania ogrodu jest wykorzystanie zraszaczy w postaci nakładek na węże ogrodowe. Takie rozwiązanie nie jest drogie, a jednocześnie pozwala na bezproblemowe podlanie nawet dużych powierzchni. Zraszacze w postaci pistoletów i dysz montuje się na czubku węża ogrodowego. Rozpraszają one strumień wody, pozwalają na regulację jego siły, dzięki czemu można dopasować ilość wody do potrzeb konkretnej roślinności. Za pomocą takich zraszaczy o wiele łatwiej będzie podlać dużą powierzchnię trawnika, rabaty z kwiatami ozdobnymi oraz krzewy owocowe. Wybór zraszaczy jest na rynku całkiem spory – wiele rozwiązań można dostać w każdym sklepie ogrodniczym czy markecie budowlanym. Do wyboru mamy zraszacze plastikowe i metalowe, z różnymi funkcjami i opcjami dodatkowymi. Warto wybierać takie, które sprawdzać się będą dużo dłużej niż tylko w jednym sezonie. Zraszacze pozwalają też na ograniczenie zużycia wody, co można zauważyć od razu po rozpoczęciu ich użytkowania.

Zraszacze do zadań specjalnych

Oprócz prostych nakładek na ogrodowe węże, producenci zraszaczy oferują również wiele bardziej zaawansowanych rozwiązań. Są to zraszacze statyczne, wynurzalne, obrotowe, rotacyjne. Każdy z nich można ustawić w dowolnym miejscu ogrodu – takim, w którym działanie zraszacza będzie jak najbardziej efektywne. Tworząc system nawadniania ogrodu można również wykorzystać zegary i urządzenia elektryczne, dzięki czemu nie trzeba będzie włączać zraszaczy ręcznie. Wystarczy zaprogramować system na takie parametry, jakie będą optymalne w danym ogrodzie. Zraszacze będą włączały się i wyłączały same. Te wynurzalne po zakończonej pracy schowają się w ziemię – to dobra opcja w ogrodach służących do celów rekreacyjnych. Gdy zraszacz po zakończonej pracy wsunie się w glebę, nie trzeba będzie się obawiać, że użytkownicy ogrodu się o niego potkną czy go uszkodzą.

System nawadniania w postaci linii kroplującej

Zaawansowanym, ale niekoniecznie przeznaczonym wyłącznie do profesjonalnych upraw sposobem nawadniania są linie kroplujące służące do nawadniania kropelkowego. Takie rozwiązanie ma sporo zalet, jakich nie dają inne systemy nawadniania. Linie kroplujące dostarczają wodę bezpośrednio do korzeni roślin w takiej ilości i częstotliwości, jaka jest optymalna dla ich prawidłowego wzrostu. Nawadnianie kropelkowe to dobre rozwiązanie w szklarniach i uprawach pod foliami, a także w ogrodach warzywnych czy owocowych. Są projektowane na indywidualne zamówienie i zawsze dopasowane do potrzeb konkretnych roślin, a także do warunków terenowych. System nawadniania ogrodu w postaci linii kroplującej działa w pełni automatycznie. Można więc całkowicie zapomnieć o podlewaniu, a jednocześnie mieć pewność, że roślinność będzie optymalnie zaopatrzona w wilgoć potrzebną do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *